Nazaj na novice

Mladi nadzorniki obiskali Narodni park Visoke Ture

24.10.2024
Mladi nadzorniki obiskali Narodni park Visoke Ture
Na izlet smo tokrat peljali 26 Mladih nadzornikov in nekaj njihovih mamic. Otroci so pred odhodom naredili domačo nalogo in pripravili pravo vodenje z opisom zanimivosti ob poti, ki so jih med izletom tudi predstavili.

Med vožnjo do Narodnega parka Visoke Ture nam je Ana predstavila našo severno sosedo Avstrijo. Ta alpska država, štirikrat večja od Slovenije, je znana po dunajskem zrezku, valčku in Sacher torti. Avstrija meji na osem držav, med njimi tudi na Slovenijo. Nika nas je popeljala skozi predor Karavanke, eno najdaljših cestnih povezav v Evropi, ki je za točno 5000 m daljša od nadmorske višine Triglava. Mina je opisala potovanje po Celovški kotlini, dolgi približno 70 kilometrov, ki nas vodi mimo mest, kot je Beljak.

 

Dora nas je s svojo predstavitvijo popeljala skozi Koroško, regijo, ki slovi po svojih gorskih vrhovih in jezerih. Koroška, kjer prebiva tudi slovenska manjšina, je bogata z zgodovino, med katero izstopa mesto Celovec. Gaber je navdušil z opisom gradu Landskron blizu Beljaka, ki je znan ne le po svoji srednjeveški arhitekturi, ampak tudi po pticah ujedah in parku, kjer domujejo japonski makaki – opice. Oskar je osvetlil pomembnost reke Drave, ki teče skozi pet držav in je ključen vir hidroenergije.

 

Vida nas je popeljala po Dravski kolesarski poti, ki se razteza na več kot 500 kilometrov in ponuja čudovite razglede na reko Dravo. Pot se začne v Italiji in se nadaljuje skozi Avstrijo, Slovenijo ter Hrvaško, kar jo uvršča med najbolj priljubljene kolesarske poti v Evropi.

 

O Narodnem parku Visoke Ture


Anže je predstavil Narodni park Visoke Ture, največji park v Avstriji, ki zajema gorska območja in ledenike, kot je Pasterze. Ledenik Pasterze je največji ledenik v Avstriji, ki se zaradi globalnega segrevanja hitro krči. Otroci so spoznali pomen ohranjanja narave in vpliv podnebnih sprememb na to občutljivo gorsko okolje.

 

Robert je opisal Veliki Klek (Grossglockner), najvišjo avstrijsko goro, visoko skoraj 3800 metrov. Vzpon nanj je zgodovinsko povezan tudi s Slovencem Valentinom Staničem, ki je kot eden prvih dosegel ta osupljiv vrh. Mila in Iva sta nas popeljali na razgledno ploščad Kaiser Franz Josef, kjer obiskovalci uživajo v panoramskem razgledu na gore in ledenike. Ta ploščad nosi ime po znamenitem avstrijskem cesarju, ki je podpiral raziskovanje alpskih regij. Žal je nam razgled pokvarila megla, tako da smo morali verjetni fotografijam v centru narodnega parka.

 

V živalskem parku spoznavali avtohtone življenjske vrste

 

Pot smo nadaljevali po deželi Salzburg znani po svoji osupljivi naravi, bogati kulturi in zgodovini. Vodenje je prevzela Julija in povedala, da je Salzburg rojstni kraj skladatelja Wolfganga Amadeusa Mozarta.

 

Ena od postojank na naši poti je bila vas Ferleiten, kjer smo obiskali živalski park, v katerem lahko spoznavamo avtohtone živalske vrste. Lucija je navdušeno opisala živalski svet narodnega parka. Osrednje območje Visokih Tur je pravi raj za več tisoč rastlinskih in živalskih vrst. Velike živali, kot so gamsi, alpski kozorogi in beloglavi jastrebi, so ključni prebivalci teh prostranih pokrajin. Lucija je poudarila tudi pomen ponovnega naselitve brkatega sera v letu 1986 ter izginotje rjavega medveda in volka v prejšnjih stoletjih. Alpski svizec, nekoč skoraj iztrebljen, je bil ponovno uveden in je danes pogosta žival. Več nam je o živalskem vrtu razložil tudi mentor Jernej Legat, naravovarstveni nadzornik Triglavskega narodnega parka.

 

Smučišča, zgodovinski kraji in za konec še razmislek o celotnem izletu

 

Pot nas je vodila mimo številnih znamenitih krajev. Luka je navdušeno opisal Kaprun in njegovo legendarno ledeniško smučišče Kitzsteinhorn, medtem ko je Jon poročal o pomembni reki Salzach, ki teče skozi slikovito alpsko pokrajino in se izliva v Donavo. Mark nam je razkril zanimivosti mesta Mittersill, ki se nahaja na robu narodnega parka, Luna pa nas je popeljala v naravovarstveni center, kjer smo si ogledali 360-stopinjski film o naravi parka in se dotaknili ostankov ledenika.

 

Matevž je raziskoval Vzhodno Tirolsko, ki slovi po svojih tradicionalnih mestecih in bogati zgodovini. Nace pa je izpostavil tunel Felbertauern, pomemben predor, ki povezuje Vzhodno Tirolsko z Zgornjo Avstrijo, ter izpostavil njegovo gradnjo v 60. letih prejšnjega stoletja.

 

Otroci so ob svojem raziskovanju obiskali tudi zgodovinske kraje. Lara je opisala mesto Lienz, ki se ponaša z dolgo zgodovino, segajočo vse do rimskega obdobja. Jaka je raziskal goro Dobrač, ki je bila priča dvema velikima podoroma v zgodovini in je danes del narodnega parka.

 

Za konec pa so Aleš, Drejc Nejc, Tine, Tinkara in Lovro povzeli, kaj jim je bilo na izletu najbolj všeč.

 

Izlet je bil izjemna priložnost za mlade, da spoznajo naravne in kulturne značilnosti Visokih Tur ter se naučijo ceniti lepoto in pomembnost ohranjanja naravnega okolja, je prepričana vodja okoljske vzgoje v Javnem zavodu Triglavski narodni park Mojca Pintar, ki je poskrbela za izčrpno poročilo z izleta.

 

Več o programu Mladi nadzornik lahko preberete tukaj.