To vprašanje nam je, ko smo učence v časopisu Skupnosti šol Biosfernega območja Julijske Alpe pozvali k sodelovanju, zastavil tudi Luka: "V zadnjem času se veliko govori o napadih volkov in medvedov. Starši vedno, ko kam gremo, 'težijo', da se je treba zaščiti pred klopi in komarji. Zanima me, katera žival v naših gozdovih je najbolj 'nevarna'?"
Naši sodelavci odgovarjajo: "Čeprav se ljudje pogosto bojimo velikih zveri, kot so medvedi in volkovi, ti niso tako nevarni, kot si morda mislimo. Medvedi letno napadejo le v enem do dveh primerih, večinoma takrat, ko se počutijo ogrožene ali branijo mladiče. Volkovi in risi pa se človeku raje izognejo – napad volka na človeka v Sloveniji ni bil zabeležen že več kot sto let. Najnevarnejše živali se nam zaradi videza zdijo zveri in kače. V gozdu jih je težje opaziti, ker se bojijo ljudi, bolj kot mi njih, in se raje skrijejo."
"Med najbolj nevarne živali v naših gozdovih res sodijo drobne žuželke, kot so klopi. Čeprav so drobni in komaj vidni, lahko klopi povzročijo resne bolezni, kot sta klopni meningitis in borelioza, ki zahtevata zdravljenje in povzročata dolgotrajne težave. Letno klopi okužijo približno 150 ljudi, kar je bistveno več od primerov napadov večjih živali. Prav tako se lahko v visokogorju srečamo s strupenimi kačami, kot sta navadni gad in modras, katerega ugriz lahko povzroči hude reakcije, vendar je smrtnost zelo redka – le približno dva težja primera zastrupitve letno," z odgovorom nadaljujejo naši sodelavci.
Vsaka žival ima v gozdu svojo vlogo, in večina se ljudi boji ter se raje umakne. Tako da če upoštevamo osnovne varnostne ukrepe, kot je uporaba zaščite proti klopom in pazljivost, lahko brez skrbi uživamo v gozdnih raziskovanjih, še opozarjamo v Javnem zavodu Triglavski narodni park.