To so: cikasto govedo, lipicanski konj, posavski konj, slovenski hladnokrvni konj, krškopoljski prašič, jezersko-solčavska ovca, bovška ovca, istrska pramenka – istrijanka, belokranjska pramenka, drežniška koza in štajerska kokoš.
Območje Triglavskega narodnega parka oziroma Julijskih Alp je izvorno območje za:
V zadnjih desetletjih je v ospredje stopila tako imenovana tržna živinoreja z modernimi in visoko proizvodnimi pasmami domačih živali. A zahvaljujoč večstoletnemu kulturnemu odnosu slovenskih kmetovalcev do narave in dediščine prednikov so se v slovenski živinoreji kljub temu ohranile avtohtone pasme domačih živali. Postale so naša kulturna in obenem naravna vrednota. Vseeno pa je zaradi tržnih zakonitosti večina naših avtohtonih pasem domačih živali ogrožena.
In zakaj moramo ohranjati avtohtone slovenske pasme? Razlogi:
Učne enote, ki so objavljene na portalu Triglavska zakladnica, je mogoče povezati z različnimi učnimi načrti.
5. razred:
NIT:
7. razred:
NAR:
9. razred:
"Analiza, evalvacija in uskladitev vsebin Triglavske zakladnice s programi in učnimi načrti za osnovne šole je bila izvedena z zunanjim sodelavcem, dr. Iztokom Tomažičem, avtorjem številnih gradiv za osnovnošolske naravoslovne predmete in predavateljem didaktike na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani."
Biosferna območja so območja ekosistemov z bogato biotsko raznovrstnostjo. Namenjena so ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva.
V Sloveniji so bila do leta 2018 opredeljena štiri biosferna območja:
V okviru projekta Sodelovanje med Las-i: Približjamo Unescova biosferna območja prebivalcem smo pripravili zanimive vsebine, ki bogatijo našo Triglavsko zakladnico.
»Za vsebino je odgovoren Javni zavod Triglavski narodni park. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«