Ptice pozimi

Ptice pozimi

Hranjenje ptic

Končno je prišla zima, z njo pa tudi mraz. Snežna odeja je pokrila zemljo, da si lahko odpočije do naslednje pomladi. To pa je tudi čas, ko pričnemo s hranjenem ptic, saj jim hrana postane težje dostopna, glede na to, da vse prekriva sneg. Pa je res potrebno hraniti ptice? Kako in s čim?

Če vprašamo strokovnjake, nam bodo povedali, da ptice lahko same preživijo in da hranjenje nima posebnega pomena za njihovo preživetje. Zagotovo pa je to, da hranimo ptice, odličen način, da jih opazujemo od blizu, vidimo lahko pestro paleto različnih ptic, spremljamo njihovo obnašanje in različne načine prehranjevanja. Kot bi bili v učilnici na prostem.

S čim hranimo ptice? Splošno pravilo je, da pticam ponudimo enako hrano, kot jo lahko najdejo v naravi. Ostanki človeške hrane so neprimerni.

Vir: Pixabay

 

Pticam, kot so velika sinica, poljski in domači vrabec, ščinkavec in lišček, najbolj tekne mešanica semen, na primer sončnic in prosa. Kadar je temperatura pod ničlo, imajo ptice rade tudi kalorijsko močno hrano kot je goveji loj ali svinjska mast, pomešana s semeni ali mletimi orehi. Izdelaj pogačo! Kosu in taščici lahko nastavimo tudi jabolka ali rozine. Jeseni pa lahko za zimsko hranjenje v naravi naberemo plodove jerebike, rumenega drena, črnega trna in gloga.

KRMILNICE

Tu pride na vrsto naša ustvarjalna žilica. Pomembno je, da je hrana v pladnju, tako ne leti na vse strani in da je pokrita - ima streho. Dobro je, da je vsaj 1.5 m nad tlemi in težko dostopna mačkam. Najboljše mesto pa je pred oknom, tako da lahko uživamo v pogledu na ptičji direndaj. S pomočjo odrasle osebe lahko izdelaš leseno krmilnico. Potreboval boš nekaj orodja in lesenih deščic. Enostavno in uporabno krmilnico lahko narediš tudi s pomočjo recikliranja plastenke, konzerve ali tetrapaka.

Vir: Pixabay

ALI VEŠ?

  1. V Sloveniji od leta 1979 deluje Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS)
  2. DOPPS je izdal PTICE SLOVENIJE - mali priročnik, kjer je predstavljenih 142 najpogostejših slovenskih ptic.
  3. V Sloveniji je bilo do sedaj opaženih 390 vrst ptic, od katerih jih 228 tukaj tudi gnezdi.
  4. Z Uredbo o zavarovanih prosto živečih živalskih vrstah so v Sloveniji zavarovane vse prostoživeče vrste ptic, razen mlakarice, fazana, jerebice, domačega goloba, sive vrane, šoje in srake.

Vsebino je omogočil

Biosferna območja so območja ekosistemov z bogato biotsko raznovrstnostjo. Namenjena so ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva.

V Sloveniji so bila do leta 2018 opredeljena štiri biosferna območja:

  • Biosferno območje Julijske Alpe        
  • Biosferno območje Kras         
  • Biosferno območje Kozjansko in Obsotelje     
  • Biosferno območje Mura 

V okviru projekta Sodelovanje med Las-i: Približjamo Unescova biosferna območja prebivalcem smo pripravili zanimive vsebine, ki bogatijo našo Triglavsko zakladnico.

»Za vsebino je odgovoren Javni zavod Triglavski narodni park. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«