Varno obiskovanje gora

Varno obiskovanje gora

Napotki za varno obiskovanje gora

Zgibanka PZS: Varneje v gore poleti
Da bo korak obiskovalcev gora varnejši in prijetnejši upoštevajte nekaj napotkov. Predvsem pa je potrebno zavedanje, da v gorah nismo sami, prišli smo na obisk k različnim vrstam, ki imajo tu svoj dom, zato se obnašajmo spoštljivo.

Povezave na strani Triglavske zakladnice:

 Varno v gore

 Za obiskovalce gora

 

NAČRTOVANJE POTI

Svojo pot v gorski svet dobro načrtuj. Upoštevaj svoje sposobnosti in temu prilagodi dolžino poti. V gore se ne odpravi sam. Najbolje, da postaneš član planinskega krožka ali društva, mogoče imate v vašem kraju tudi mladinski odsek. Tako boš lahko gore obiskal z vodnikom ter pridobil potrebne izkušnje in znanje. Pri načrtovanju poišči informacije na spletni strani pzs.si in si pomagaj z dobro planinsko karto. 

 

VREME

Pred obiskom gora se pozanimaj o vremenski napovedi za gorski svet. Vreme v gorah je hitro spremenljivo in lahko tudi nevarno. 

 

 

OPREMA

Ne pozabi na planinske čevlje, ki segajo čez gleženj, športna oblačila v več slojih, primerno velik nahrbtnik, v njem pa rezervna oblačila, malica, pijača (voda), sončna krema in očala, kapa, rokavice, dežnik.  Izpolnite učni list in se pripravite na izlet: Priprava na pot v 3 korakih - PZS

IZHODIŠČE

Vozilo se lahko pusti le na označenih parkirnih mestih. V poletnih mesecih se do izhodišč lahko pripelješ z javnim prevozom. Pojdite po parku brez avtomobila. 

HOJA

Hodi po označenih poteh v enakomernem tempu. Ne začni prehitro, ker je pred tabo še dolga pot. Uporabljaj planinsko karto in sledi markacijam. Hoja izven poti je lahko nevarna, s tako hojo tudi uničujemo življenjski prostor rastlin in živali.

POČITEK

Počitek v gorskem miru ob lepem razgledu je nekaj najlepšega. Po malici vedno za seboj pospravi smeti in jih odnesi v dolino. V naših gorah lahko prespimo v planinskih kočah, ki so dobro urejene in ponujajo tudi tople obroke. Kampiranje ni dovoljeno. Poleti, ko je veliko obiskovalcev, je prenočišče priporočljivo dobro rezervirati. Če si član PZS imaš pri prenočevanju v planinskih kočah nekatere ugodnosti.

SPOMINI

Iz narave ničesar ne odnašaj, svoje spomine shrani na slikah in posnetkih.

 

112

V primeru nesreče ali drugih težav pokliči center za obveščanje.

KUŽKI

Če si v gorah s svojim štirinožnim prijateljem, poskrbi, da ne bo žejen. Pazi, da je tvoj štirinožni prijatelj ves čas na povodcu.

 

Vsebino je omogočil

Biosferna območja so območja ekosistemov z bogato biotsko raznovrstnostjo. Namenjena so ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva.

V Sloveniji so bila do leta 2018 opredeljena štiri biosferna območja:

  • Biosferno območje Julijske Alpe        
  • Biosferno območje Kras         
  • Biosferno območje Kozjansko in Obsotelje     
  • Biosferno območje Mura 

V okviru projekta Sodelovanje med Las-i: Približjamo Unescova biosferna območja prebivalcem smo pripravili zanimive vsebine, ki bogatijo našo Triglavsko zakladnico.

»Za vsebino je odgovoren Javni zavod Triglavski narodni park. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«