Kotorna

Kotorna

S svojo skalno modrikasto barvo se je prilagodila barvi kraškega površja.

Kotorna ali Skalna golobica je nekoliko večja od poljske jerebice, meri 35 cm, dolžino repa ima 9 cm in tehta okoli 60 dag.

Je pretežno modrikasto siva, po trebuhu svetla, na svetlih bokih pa ima prečne črte in rjasto rdeče proge. Na vratu ima belo liso, obrobljeno z močnim črnim robom, ki se nadaljuje prek oči in korena kljuna. Kljun, noge in kolobarji okrog oči so rdeči. Samec se od samice loči predvsem po bradavičastem izrastku (ostrogi) nad zadnjim prstom na nogi.

Paritev poteka v marcu in aprilu. Gnezdo je vdolbinica na tleh, skrita med skalami ali pod grmom. Samica znese 10 -15 peščenih, rjavo lisastih jajc, iz teh pa se po 25 dneh izvalijo kebčki, ki jih vodita samec in samica.

Hrani se z žuželkami, črvi, ličinkami, popki in mladimi poganjki, s semeni in podobnim.

Živi v odprtem skalnem svetu do snežne meje. Najpogostejša je na področju Alp, posebej priljubljene pa so ji kraške pokrajine obrasle s travo in gostim grmovjem.

S svojo skalno modrikasto barvo se je prilagodila barvi kraškega površja. Prebiva na suhih gruščnatih tratah, ki se razprostirajo na prisojnih legah apnenčastih vzpetin. Iz visokogorskih bivališč se pozimi pomakne nižje. Kotorna je v Sloveniji redka gnezdilka predvsem zahodnega dela Slovenije, na Primorskem in v Julijskih Alpah.