Visoko nad strugo Tolminke se dviga svetišče. Spominska cerkev Svetega Duha v Javorci je posvečena avstro-ogrskim vojakom, ki so padli v soški fronti. Razglašena je za kulturni spomenik državnega pomena, leta 2018 je prejela tudi znak evropske dediščine. Cerkev ni samo slovenski spomenik, ampak je spomenik prve svetovne vojne in vseh narodov, ki so se tu borili.
Ob prihodu nas najprej preseneti lesena konstrukcija, saj je svetišče narejeno iz macesnovega lesa.
Ob vhodnih vratih je napis Ultra cineres hostium ira non superest, kar v prevodu pomeni Preko pepela sovražnikov jeza ne seže. Nad vhodom se dviga zvonik s sončno uro, grbom Avstro-Ogrske monarhije in napisom Pax – mir.
Notranjost cerkve je secesijsko oblikovana. Presenetita razkošna barvna dekoracija in velik bel oltar.
Vremensko izpostavljena lokacija ni naklonjena leseni konstrukciji, zato je bila cerkev že večkrat obnovljena. Po prvi svetovni vojni je bila prvič obnovljena leta 1934, nato v začetku 80. let minulega stoletja v okviru Jugoslavije ter v letih 2004-2005, ko je cerkev poškodoval potres. Manjši posegi so bili izvedeni še leta 2016 in 2017.
Slikovita točka na Poti miru
Cerkev Svetega Duha v Javorci vas ne bo navdušila le z zgodovinsko sporočilnostjo in izjemno gradnjo. Z razgledne terase ob cerkvi se razgrinja pogled na veličastni Rdeči rob, očarljivo verigo bohinjsko-tolminskih gora.
Cerkev je ena izmed izbranih točk na znameniti poti Pot miru, ki povezuje spomenike in ostanke 1. svetovne vojne v dolini Soče.
Kot najlepši spomenik 1. svetovne vojne na ozemlju Republike Slovenije je bila leta 1999 razglašena za kulturni spomenik državnega pomena, leta 2007 se je uvrstila na seznam posebno pomembne zgodovinske in kulturne dediščine Evrope ter leta 2018 prejela znak evropske dediščine.
Na spomeniškem območju Javorce se še bolj kot drugod zavedamo pomena skupnih korenin, skupne preteklosti in skupnih vrednot vseh narodov Evrope. Želimo ohranjati kolektivni spomin o solidarnosti in ustvarjalnosti.
Učne enote, ki so objavljene na portalu Triglavska zakladnica, je mogoče povezati z različnimi učnimi načrti.
4. razred:
DRU:
5. razred:
DRU:
6. razred:
GEO:
ZGO:
7. razred:
GEO:
8. razred:
GEO:
9. razred:
GEO:
"Analiza, evalvacija in uskladitev vsebin Triglavske zakladnice s programi in učnimi načrti za osnovne šole je bila izvedena z zunanjim sodelavcem, dr. Iztokom Tomažičem, avtorjem številnih gradiv za osnovnošolske naravoslovne predmete in predavateljem didaktike na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani."
Biosferna območja so območja ekosistemov z bogato biotsko raznovrstnostjo. Namenjena so ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva.
V Sloveniji so bila do leta 2018 opredeljena štiri biosferna območja:
V okviru projekta Sodelovanje med Las-i: Približjamo Unescova biosferna območja prebivalcem smo pripravili zanimive vsebine, ki bogatijo našo Triglavsko zakladnico.
»Za vsebino je odgovoren Javni zavod Triglavski narodni park. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«