Ustrahoval je vse okoli sebe, izdihoval ledeno sapo in vriskal od veselja, kadar je snežilo. Bal se je edino sonca in ognja.
Nekega dne si je zaželel imeti poleg svoje jame veliko goro. Poklical je vse njemu podložne velikane in jim ukazal zgraditi goro. Delo je bilo težko in velikani so se naveličali nositi kamenje, a Ledenec jih je še naprej grobo priganjal.
Ko je nekoč zaspal v svoji votlini, so mu nanosili dračja pred njo in ga zažgali. Ledenec se je v votlini od dima zadušil in se začel topiti. Še danes teče izpod Martuljkovih gora potok Martuljek.
Več o Martuljških slapovih si preberi
Učne enote, ki so objavljene na portalu Triglavska zakladnica, je mogoče povezati z različnimi učnimi načrti.
4. razred:
DRU:
5. razred:
DRU:
6. razred:
GEO:
ZG:
7. razred:
GEO:
8. razred:
GEO:
9. razred:
GEO:
"Analiza, evalvacija in uskladitev vsebin Triglavske zakladnice s programi in učnimi načrti za osnovne šole je bila izvedena z zunanjim sodelavcem, dr. Iztokom Tomažičem, avtorjem številnih gradiv za osnovnošolske naravoslovne predmete in predavateljem didaktike na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani."
Biosferna območja so območja ekosistemov z bogato biotsko raznovrstnostjo. Namenjena so ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva.
V Sloveniji so bila do leta 2018 opredeljena štiri biosferna območja:
V okviru projekta Sodelovanje med Las-i: Približjamo Unescova biosferna območja prebivalcem smo pripravili zanimive vsebine, ki bogatijo našo Triglavsko zakladnico.
»Za vsebino je odgovoren Javni zavod Triglavski narodni park. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«