Belo kot sneg

Belo kot sneg

Prilagoditve živali na zimo.

Nekatere živali se na zimo prilagodijo z menjavo barve dlake oziroma kožuha.
Zimski kožuh postane bel, tako da je žival neopazna v sneženi pokrajini ob enem pa postane še posebej gost, da ščiti pred hudim mrazom.

PLANINSKI ZAJEC se pozimi obarva na belo, samo rob uhlja skozi vse leto ostane črn. Je ena najbolj trpežnih prostoživečih živali, saj preživi tudi v temperaturah do minus 40ºC. Živi v območju ruševja, a je zelo boječ, vsak najmanjši šum mu predstavlja nevarnost pred plenilci.

Aktiven  je večinoma ponoči, zato ga redko srečamo. Precej bolj pogosto pozimi naletimo na njegove sledi. V zimskem času se zaradi varnosti njegov kožuh obarva belo, drugače pa je rjav. Na zgornji fotografiji je ravno v fazi spreminjanja barve.

BELKA ali SNEŽNI JEREB je ptica, ki živi na tleh in leti le na krajše razdalje. Pozimi se popolnoma prilagodi na življenjsko okolje, saj sta samec in samica pozimi bele barve, le repna peresa so črna. Živi nad gozdno mejo, zato jo lahko srečamo na višje ležečih travnikih. Pozimi potrebuje še več miru, zato bo hvaležna, če bomo izbirali označene poti.

Ta velika podlasica ali HERMELIN je pozimi popolnoma bel, le zadnji del repa ostane črn. Ker v dolinah snega ni, je zato veliko bolj ranljiv, kot sicer, saj mu varovalna barva trenutno bolj škodi, kot koristi.

ALI VEŠ?

  1. Tudi gams iz poletne umazano rumeno rjav postane temno siv. Zimska dlaka je daljša od letne, zato je poleti videti vitek, pozimi pa robusten in čokat.