Biotska raznovrstnost v Evropi upada. Zaradi izginjanja v preteklosti tradicionalnih človeških dejavnosti se spreminja tudi kulturna krajina, zato na primer izginjajo poplavni gozdovi in mokrotni travniki. Da bi zaustavili in obrnili trend izumiranja rastlinskih in živalskih vrst, je Evropska unija vzpostavila mrežo območij Natura 2000.
Natura 2000 je evropsko omrežje posebnih varstvenih območij, ki so jih določile države članice Evropske unije. Osnovni cilj vseevropskega omrežja je ohraniti biotsko raznovrstnost za prihodnje rodove. Posebna varstvena območja so namenjena ohranjanju živalskih in rastlinskih vrst ter habitatov, ki so redki ali na evropski ravni ogroženi zaradi dejavnosti človeka.
Evropsko omrežje Natura 2000 sestavlja več kot 27.000 območij. V Sloveniji jih je 354 in obsega skoraj 37 % slovenskega ozemlja. Skoraj vsi naravni parki se prekrivajo z Naturo 2000.
V Evropi tako skupno varujemo več kot 1000 redkih in ogroženih rastlinskih in živalskih vrst ter 200 habitatnih tipov. Ohranjanje biotske raznovrstnosti je temelj trajnostnega razvoja.
VEČ O NATURI 2000
Učne enote, ki so objavljene na portalu Triglavska zakladnica, je mogoče povezati z različnimi učnimi načrti.
4. razred:
NIT:
DRU:
ŠPO:
5. razred:
NIT:
DRU:
6. razred:
ŠPO:
NAR:
GEO:
7. razred:
NAR:
GEO:
ŠPO:
8. razred:
BIO:
GEO:
ŠPO:
9. razred:
BIO:
ŠPO:
"Analiza, evalvacija in uskladitev vsebin Triglavske zakladnice s programi in učnimi načrti za osnovne šole je bila izvedena z zunanjim sodelavcem, dr. Iztokom Tomažičem, avtorjem številnih gradiv za osnovnošolske naravoslovne predmete in predavateljem didaktike na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani."
Biosferna območja so območja ekosistemov z bogato biotsko raznovrstnostjo. Namenjena so ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva.
V Sloveniji so bila do leta 2018 opredeljena štiri biosferna območja:
V okviru projekta Sodelovanje med Las-i: Približjamo Unescova biosferna območja prebivalcem smo pripravili zanimive vsebine, ki bogatijo našo Triglavsko zakladnico.
»Za vsebino je odgovoren Javni zavod Triglavski narodni park. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«