Narava in njeni naravni viri ter človek so neizbežno prepleteni. Skoraj ni kotička na Zemlji, kamor ne bi stopila človeška noga. Z razvojem je začel človek vedno bolj posegati v naravo, črpati njene naravne vire ter spreminjati njeno podobo. Pojavila se je potreba po ohranjanju naravne dediščine.
Zavarovana območja so strnjena naravna območja, ki imajo izjemno naravovarstveno vrednost. Narava in njeni procesi imajo prednost pred človeško rabo, poselitvijo ter gradnjo in infrastrukturo. Vse človeške aktivnosti, dejavnosti in posegi so skladni z naravnimi danostmi.
To niso območja, kjer bi bil vstop človeku prepovedan. Na teh območjih je treba zelo premisliti o vsakršni človeški dejavnosti – tudi turizmu.
Zavarovane je več kot 13 % površine Slovenije. Karto zavarovanih območij si oglej TUKAJ.
Večja in širše zavarovana območja so naravni parki. V to skupino uvrščamo narodni park, regijske parke in krajinske parke.
Ožja zavarovana območja so strogi naravni rezervati, naravni rezervati in naravni spomeniki.
V Sloveniji imamo:
Zaradi skupnega interesa ohranjanja narave, zagotavljanja ravnovesja med učinkovitim varovanjem narave, kulturnega izročila in različnih dejavnosti znotraj zavarovanih območij je bila v Sloveniji leta 2011 ustanovljena Skupnost parkov.
Poleg zavarovanih območjih s strani države so lahko območja zavarovana z evropsko zakonodajo — na primer območja Natura 2000.
Učne enote, ki so objavljene na portalu Triglavska zakladnica, je mogoče povezati z različnimi učnimi načrti.
4. razred:
NIT:
DRU:
ŠPO:
5. razred:
NIT:
DRU:
ŠPO:
6. razred:
ŠPO:
NAR:
GEO:
7. razred:
NAR:
GEO:
ŠPO:
8. razred:
BIO:
GEO:
ŠPO:
9. razred:
BIO:
ŠPO:
"Analiza, evalvacija in uskladitev vsebin Triglavske zakladnice s programi in učnimi načrti za osnovne šole je bila izvedena z zunanjim sodelavcem, dr. Iztokom Tomažičem, avtorjem številnih gradiv za osnovnošolske naravoslovne predmete in predavateljem didaktike na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani."
Biosferna območja so območja ekosistemov z bogato biotsko raznovrstnostjo. Namenjena so ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva.
V Sloveniji so bila do leta 2018 opredeljena štiri biosferna območja:
V okviru projekta Sodelovanje med Las-i: Približjamo Unescova biosferna območja prebivalcem smo pripravili zanimive vsebine, ki bogatijo našo Triglavsko zakladnico.
»Za vsebino je odgovoren Javni zavod Triglavski narodni park. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«
ARSO. URL: https://www.arso.gov.si (citirano 1. 6. 2019).