Poleg snega so za zimo značilne še druge padavine. Jih poznaš? Seveda, najbolj znan pojav je ivje, a še pred njim nas ob poznojesenskih jutrih prva pozdravi slana.
Ko hladen zrak ne more sprejeti toliko vlage kot toplejši, se odvečna vodna para začne izločati na predmetih in travi v obliki drobnih vodnih kapljic. Temperaturo, pri kateri se to zgodi, imenujemo temperatura rosišča, pojav pa ROSA.
Če ima z vlago nasičen zrak še temperaturo pod lediščem, vodna para preide neposredno iz plinastega v trdno agregatno stanje. V tem primeru se na predmetih in travi izločajo drobni ledeni kristalčki in takrat govorimo o SLANI. Slana je padavina v trdem stanju.
Namesto snega nas pozimi dostikrat pričaka IVJE. Tudi ivje je vrsta padavin v trdnem stanju.
Razlika med ivjem in slano je v tem, da slana nastaja v hladnih urah, najpogosteje ponoči in zjutraj pri jasnem vremenu; ivje pa nastaja pri oblačnem, meglenem in hladnem vremenu podnevi in ponoči.
Kadar je plast zaledenele vode debelejša, ne govorimo o več ivju, temveč o žledu.
ŽLED je vremenski pojav, ki se pojavi, ko je pri tleh zelo hladen zrak, nad njim pa veter v višinah prižene topel zrak. Kapljice dežja priletijo iz toplega v hladen zrak in se hitro ohladijo na temperaturo pod 0 °C. Ko priletijo na zmrznjena tla ali na hladne predmete, tam v trenutku zmrznejo.
Učne enote, ki so objavljene na portalu Triglavska zakladnica, je mogoče povezati z različnimi učnimi načrti.
2. razred:
SPO:
3. razred:
SPO:
5. razred:
NIT:
6. razred:
NAR:
"Analiza, evalvacija in uskladitev vsebin Triglavske zakladnice s programi in učnimi načrti za osnovne šole je bila izvedena z zunanjim sodelavcem, dr. Iztokom Tomažičem, avtorjem številnih gradiv za osnovnošolske naravoslovne predmete in predavateljem didaktike na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani."
Biosferna območja so območja ekosistemov z bogato biotsko raznovrstnostjo. Namenjena so ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva.
V Sloveniji so bila do leta 2018 opredeljena štiri biosferna območja:
V okviru projekta Sodelovanje med Las-i: Približjamo Unescova biosferna območja prebivalcem smo pripravili zanimive vsebine, ki bogatijo našo Triglavsko zakladnico.
»Za vsebino je odgovoren Javni zavod Triglavski narodni park. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«
Andrey Gorshkov / FreeImages (slana na detelji); Triglavski narodni park (ivje na drevju, ivje na listju); Freepik (ledene rože)