Mnoga slovenska mesta so pozimi onesnaženju še bolj izpostavljena. Glede na najnovejše raziskave in priporočila Svetovne zdravstvene organizacije je koncentracija delcev PM10 previsoka v vsej Sloveniji.
Glavna ''sestavina'' teh delcev je ogljik. Nanj se vežejo kovine, sulfati, nitrati, kloridi …
Izvor teh delcev so v največji meri promet, industrija in individualna kurišča z neprimernimi kurilnimi napravami in kurivom.
Delce delimo glede na velikost. Slednji imajo premer manj kot 10 mikrometrov – poleg njih merijo še druge večje in manjše delce. Vsi škodljivo vplivajo na naše zdravje.
Zaradi INVERZIJE se pozimi na dnu kotlin zadržuje hladen zrak, ki postaja vedno bolj onesnažen. Takšne inverzije lahko trajajo več tednov, preden jih odpihne močan veter ali padavine.
Takoj pomislimo, da je rešitev, da ostanemo v zaprtih prostorih. Deloma je zamisel pravilna, a mnoge študije dokazujejo, da so lahko koncentracije ONESNAŽEVAL v zaprtih prostorih višje kot na prostem.
Inverzija: Z višino temperatura zraka navadno pada, pri inverziji pa temperatura z višino narašča. Hladen zrak, ki je težji, ostane na dnu zaprtih kotlin.
Onesnaževalo: Slednje je posledica človeške dejavnosti, ki škodljivo vpliva na ljudi ali okolje. Poleg škodljivih snovi so onesnaževala še hrup, svetlobno onesnaževanje, sevanje …
Učne enote, ki so objavljene na portalu Triglavska zakladnica, je mogoče povezati z različnimi učnimi načrti.
3. razred:
SPO:
5. razred:
NIT:
6. razred:
NAR:
7. razred:
NAR:
9. razred:
FIZ:
"Analiza, evalvacija in uskladitev vsebin Triglavske zakladnice s programi in učnimi načrti za osnovne šole je bila izvedena z zunanjim sodelavcem, dr. Iztokom Tomažičem, avtorjem številnih gradiv za osnovnošolske naravoslovne predmete in predavateljem didaktike na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani."
Biosferna območja so območja ekosistemov z bogato biotsko raznovrstnostjo. Namenjena so ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva.
V Sloveniji so bila do leta 2018 opredeljena štiri biosferna območja:
V okviru projekta Sodelovanje med Las-i: Približjamo Unescova biosferna območja prebivalcem smo pripravili zanimive vsebine, ki bogatijo našo Triglavsko zakladnico.
»Za vsebino je odgovoren Javni zavod Triglavski narodni park. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«
Jwvein / Pixabay