Bohinjsko jezero je izrazito pretočno jezero. Na zahodnem koncu vanj priteka mrzla voda iz slapa Savica, na vzhodnem robu odteka v Jezernico, ki se po slabih 100 m združi z reko Mostnico v Savo Bohinjko.
V jezerski kotanji je 92,5 milijona kubičnih metrov vode. Preden voda odteče iz jezera se v njem zadržuje približno štiri mesce. Po tej oceni se vsa voda v jezeru zamenja trikrat na leto. Sredi Fužinarskega zaliva na vzhodni strani Bohinjsko jezero s 45 metri doseže največjo globino … kar je več od globine slovenskega morja. Obala je dolga približno 11 kilometrov.
Bohinjsko jezero je poznano kot hladno jezero, a vendarle se lahko poleti na površju segreje do 26°C, pozimi pa je njegova gladina do nedavnega tudi zamrznila.
Bohinjsko jezero ponuja obilo možnosti za preživljanje prostega časa. V toplejših mesecih je mogoče v njem plavati, se voziti s čolnom, kajakom, kanujem, surfom ali supom. Za plovila (sem spada tudi SUP) je potrebno predhodno kupiti dovolilnico. Lahko pa tudi lovite ribe ali se potapljate - tudi z dovolilnico. Mogoče se je peljati s turistično ladjico, se sprehoditi po njegovi obali, s kolesom pa je dovoljena vožnja le po cesti ob južni obali jezera.
Učne enote, ki so objavljene na portalu Triglavska zakladnica, je mogoče povezati z različnimi učnimi načrti.
1. razred:
ŠPO:
2. razred:
ŠPO:
3. razred:
ŠPO:
4. razred:
ŠPO:
DRU: Vsebinski sklop Ljudje v prostoru:
5. razred:
ŠPO:
DRU: Vsebinski sklop Ljudje v prostoru:
6. razred:
ŠPO:
7. razred:
GEO:
ŠPO:
8. razred:
ŠPO:
9. razred:
GEO:
ZG:
ŠPO:
"Analiza, evalvacija in uskladitev vsebin Triglavske zakladnice s programi in učnimi načrti za osnovne šole je bila izvedena z zunanjim sodelavcem, dr. Iztokom Tomažičem, avtorjem številnih gradiv za osnovnošolske naravoslovne predmete in predavateljem didaktike na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani."
Biosferna območja so območja ekosistemov z bogato biotsko raznovrstnostjo. Namenjena so ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva.
V Sloveniji so bila do leta 2018 opredeljena štiri biosferna območja:
V okviru projekta Sodelovanje med Las-i: Približjamo Unescova biosferna območja prebivalcem smo pripravili zanimive vsebine, ki bogatijo našo Triglavsko zakladnico.
»Za vsebino je odgovoren Javni zavod Triglavski narodni park. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«