Osrednji del biosfernega območja Kras se razprostira nad podzemnim sistemom Škocjanskih jam in meri 401 hektar. Leži znotraj občine Divača. Tu se nahajajo naselja Škocjan, Betanja in Matavun. V tem območju je poudarek na varstvu biološke pestrosti ter naravne in kulturne dediščine, na opazovanju, spremljanju in raziskovanju.
Vplivno območje meri okoli 45.000 hektarjev. Zajema celotno porečje ponikalnice Reke in se razprostira čez pet občin: Divačo, Hrpelje-Kozino, Pivko, Ilirsko Bistrico in Postojno. Leži na obsežnem stičišču kraškega in nekraškega sveta ob jugozahodnem vznožju Dinarskega gorstva.
Nad njim kraljuje 1.796 metrov visoka gora Snežnik. Območje Snežnika pokrivajo obsežni gozdovi, ki so dobro ohranjeni in nudijo dom številnim živalskim in rastlinskim vrstam ter predstavljajo eno večjih sklenjenih neposeljenih območij v Evropi. Tu se nahaja tudi gozdni rezervat Ždrolce z bukovimi gozdovi, ki je vpisan na seznam naravne dediščine organizacije UNESCO.
Tranzicijsko ali robno območje obsega preostali del občine Divača. Za ta del je značilno tipično kraško površje, podzemni vodotoki in jame. V podzemlju tega območja teče reka Reka. To je ena največjih podzemnih rek, ki se izliva v morje pri Sesljanu v bližini Trsta.
Učne enote, ki so objavljene na portalu Triglavska zakladnica, je mogoče povezati z različnimi učnimi načrti.
1. razred:
SPO:
2. razred:
SPO:
3. razred:
SPO:
4. razred:
NIT:
5. razred:
NIT:
DRU:
6. razred:
NAR: razvijanje stališč in odnosov:
GEO:
7. razred:
NAR: razvijanje stališč in odnosov:
GEO:
8. razred:
BIO:
GEO:
9. razred:
BIO:
GEO:
"Analiza, evalvacija in uskladitev vsebin Triglavske zakladnice s programi in učnimi načrti za osnovne šole je bila izvedena z zunanjim sodelavcem, dr. Iztokom Tomažičem, avtorjem številnih gradiv za osnovnošolske naravoslovne predmete in predavateljem didaktike na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani."
Biosferna območja so območja ekosistemov z bogato biotsko raznovrstnostjo. Namenjena so ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva.
V Sloveniji so bila do leta 2018 opredeljena štiri biosferna območja:
V okviru projekta Sodelovanje med Las-i: Približjamo Unescova biosferna območja prebivalcem smo pripravili zanimive vsebine, ki bogatijo našo Triglavsko zakladnico.
»Za vsebino je odgovoren Javni zavod Triglavski narodni park. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«
Fotografije: Park Škocjanske jame: https://www.park-skocjanske-jame.si