Biosferno območje Mura se je v mrežo biosfernih območij Unescovega programa Človek in biosfera (MAB) vključilo leta 2018. Slovenski del je sestavni del enega največjih ohranjenih poplavnih območij v Evropi, ki obsega območje vzdolž poplavnih ravnic Mure, Drave in Donave v Avstriji, v Sloveniji, na Madžarskem, v Srbiji in na Hrvaškem. Obsega več kot 1000 km prosto tekočih rek z izjemno naravo in kulturno dediščino Evrope in sveta. V območju je 16 pomurskih občin.
Osrednja cona obsega rečne poplavne ravnice vzdolž reke Mure. Značilni so poplavni gozdovi z velikim številom ogroženih in zavarovanih rastlinskih in živalskih vrst ter njihovih habitatov. V tej coni ni poselitve, so pa prisotne nekatere gospodarske dejavnosti. Robna cona obsega robne dele poplavnega območja. Prehodna cona obsega območja kulturne krajine z naselji in posameznimi kmetijami. Vključeni so tudi ključni turistični in kulturno-zgodovinski kraji ob reki, termalna kopališča, športno rekreacijski centri, stari mestni jedri Lendave in Gornje Radgone ter gradovi.
Na območju se nahajajo naslednji habitatni tipi: sladke celinske vode, grmišča in travišča, gozdovi, barja in močvirja, goličave (skalovja, melišča in peščine) ter kmetijska in kulturna krajina.
Še posebej je bogata flora vodnih in močvirskih rastlin. Samo tukaj v Sloveniji v mrtvicah uspeva vodna praprot plavček, v osončenih mrtvicah najbolj vzhodnega dela Slovenije pa gladino preraščajo rozete vodne škarjice. Tu najdemo rastišča malega zvončka, navadne ciklame, vse vrste kukavičevk, navadni mrzličnik, kijasti lisičjak … Povodje Mure je po raznovrstnosti rib eno najbogatejših in najbolje ohranjenih povodij v Sloveniji. Ob Muri najdemo ogromno različnih vrst ptic, hroščev, plazilcev in dvoživk.
Ena od glavnih nalog biosfernega območja Mura je upravljanje s poplavnim območjem na sodoben način. Tako bi na eni strani zagotovili dodaten vir zaslužka za lokalno prebivalstvo in na drugi strani pomagali pri ohranitvi naravnih vrednot v poplavnem območju.
MRTVICA: struga ali rokav reke s stoječo vodo.
Učne enote, ki so objavljene na portalu Triglavska zakladnica, je mogoče povezati z različnimi učnimi načrti.
1. razred:
SPO:
2. razred:
SPO:
3. razred:
SPO:
4. razred:
NIT:
5. razred:
NIT:
DRU:
6. razred:
NAR: razvijanje stališč in odnosov:
GEO:
7. razred:
NAR: razvijanje stališč in odnosov:
GEO:
8. razred:
BIO:
GEO:
9. razred:
BIO:
GEO:
"Analiza, evalvacija in uskladitev vsebin Triglavske zakladnice s programi in učnimi načrti za osnovne šole je bila izvedena z zunanjim sodelavcem, dr. Iztokom Tomažičem, avtorjem številnih gradiv za osnovnošolske naravoslovne predmete in predavateljem didaktike na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani."
Biosferna območja so območja ekosistemov z bogato biotsko raznovrstnostjo. Namenjena so ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva.
V Sloveniji so bila do leta 2018 opredeljena štiri biosferna območja:
V okviru projekta Sodelovanje med Las-i: Približjamo Unescova biosferna območja prebivalcem smo pripravili zanimive vsebine, ki bogatijo našo Triglavsko zakladnico.
»Za vsebino je odgovoren Javni zavod Triglavski narodni park. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«
Fotografije: Jackie Ramirez / Pixabay (bela čaplja); WikiImages / Pixabay (Dominkova domačija); Mabel Amber / Pixabay (navadni zvonček); Arhiv TNP (mlin na Muri)