Vir: Wikipedija
Grad so pozidali v prvi polovici 12. stoletja in v pisnih virih se prvič omenja leta 1213. Stoji na ozemlju, ki je okrog leta 1000 pripadalo posesti Breže-Seliških in grofici Emi Krški. V prvi polovici 14. stoletja je grad kupil Friderik Žovneški. V lasti celjskih grofov je ostal do njihovega izumrtja. Grajski zakupniki in oskrbniki so se pogosto menjavali. Po drugi svetovni vojni je grad postal državna last. Srednjeveški mogotec je zdaj v lasti Občine Kozje, od leta 1983 ga upravlja Kozjanski park.
Srednjeveško jedro gradu je skozi stoletja ostalo nespremenjeno. Mogočen stolp je urejen kot razstavišče, delno skrita je še romanska kapela s polovično kupolo. Značilne so tudi okenske odprtine, ki so s stebričkom razdeljene na dva dela (bifore), klesani okviri oken in vrat, našli so tudi skromne poslikave. Med obiskovalci pozornost pritegne grajska kuhinja z velikim ognjiščem.
Polno in bogato življenje živi zlasti v toplejših mesecih, ko se na gradu odvijajo številne prireditve, na katerih se predstavljajo domači in tuji umetniki.
ROMANIKA: evropski umetnostni slog od 11. do sredine 13. stoletja
Učne enote, ki so objavljene na portalu Triglavska zakladnica, je mogoče povezati z različnimi učnimi načrti.
5. razred:
DRU:
6. razred:
GEO:
7. razred:
GEO:
8. razred:
GEO:
9. razred:
GEO:
"Analiza, evalvacija in uskladitev vsebin Triglavske zakladnice s programi in učnimi načrti za osnovne šole je bila izvedena z zunanjim sodelavcem, dr. Iztokom Tomažičem, avtorjem številnih gradiv za osnovnošolske naravoslovne predmete in predavateljem didaktike na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani."
Biosferna območja so območja ekosistemov z bogato biotsko raznovrstnostjo. Namenjena so ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva.
V Sloveniji so bila do leta 2018 opredeljena štiri biosferna območja:
V okviru projekta Sodelovanje med Las-i: Približjamo Unescova biosferna območja prebivalcem smo pripravili zanimive vsebine, ki bogatijo našo Triglavsko zakladnico.
»Za vsebino je odgovoren Javni zavod Triglavski narodni park. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«