Kje so žuželke, ko zunaj ni rožic?

Kje so žuželke, ko zunaj ni rožic?

Žuželke letajo s cveta na cvet in s tem opravljajo v naravi zelo pomembno nalogo opraševanja. KJE PA SO POZIMI?

Pred mrazom žuželke lahko odletijo drugam, ali pa ostanejo v naših krajih in se skrijejo nekam, kjer je manj mrzlo. Le kam?

Nekatere vrste žuželk pred zimo odletijo v toplejše kraje, podobno kot ptice selivke. Pri selitvi se orientirajo s soncem (polarizirana svetloba), luno, obrisom pokrajine in zaznavanjem magnetnega polja. V Ameriki se tako s severa na jug seli metulj admiral. Pri nas se selijo nekatere vrste metuljev vešcev, kobilic in kačjih pastirjev.

Žuželke so pozimi skrite v zemlji, v vodi, pod lubjem, med odpadlim listjem in drugimi rastlinskimi ostanki, v kompostu in hlevskem gnoju, nekatere pa tudi v naših hišah.

Malo ponovimo znanje, ki ste ga o žuželkah verjetno že dobili v šoli ali kje drugje.

Kakšen je razvojni krog žuželke?

Najprej je jajčece, iz njega se razvije ličinka in iz nje odrasla žuželka.

No, ni tako preprosto. Pravimo, da imajo nekatere žuželke nepopolno, druge pa popolno preobrazbo. Zgoraj napisano velja za tiste z nepopolno preobrazbo, na primer za kobilice, bramorje, murne, strigalice, stenice in še mnogo drugih. 

Metulji imajo med ličinko (gosenico) in odraslo živalco še bubo. Popolno preobrazbo imajo tudi hrošči, muhe, ose, čebele, mravlje, komarji, bolhe, uši in še dolgo bi lahko naštevali. Večina žuželk ima popolno preobrazbo.

Pri žuželkah, ki imajo svoje ličinke v vodi, ni stadija bube, se pa kljub temu živalca spremeni v precej drugačno odraslo obliko, kot je bila prej v vodi. Tem vodnim ličinkam pravimo nimfe. Take imajo na primer enodnevnice, vrbnice, mladoletnice in kačji pastirji.

Kot ODRASLE ŽUŽELKE preživijo zimo skriti v zemlji murni, bramorji, mravlje, nekatere kobilice in stenice

Citrončki in pavlinčki, šuštarji, krešiči, lubadarji, tenčičarice, pikapolonice se skrivajo v odpadlem listju, pod lubjem, v razpadajočem lesu..

Nekatere žuželke preživijo tudi v mrazu, ker s pomočjo beljakovin lahko nadzorujejo postopek zmrzovanja in nastajanja ledenih kristalov v svojem telesu. Druge že pred zimo v svojih celicah kopičijo »antifriz« snovi, kot je glicerol, ki preprečijo nastajanje ledenih kristalčkov ali pa kopičijo sladkor in izločijo vodo.

Pikapolonice si rade poiščejo zavetje tudi ob naših domovih.

Zanimive so strigalice, ki jeseni izležejo v zemljo jajčeca in jih čez zimo varujejo.

 

Kot JAJČECA in LIČINKE zimo preživijo skriti v zemlji majski hrošči, zlate minice in drugi hrošči. V tej obliki so pozimi tudi številni metulji ali pa na primer hrošč fižolar, njegova jajčeca so pozimi kar na toplem v shrambi.

Seveda žuželka lahko preživi zimo tudi kot BUBA. Kar nekaj takih je med škodljivci na vrtu, na primer čebulna in češnjeva muha, njihove bube preživijo zimo v tleh. Buba jabolčnega zavijača se skriva v lubju. Črviček v jabolku je ličinka tega metulja.

Skupaj s kosmatimi hišnimi ljubljenčki pridejo v naša stanovanja lahko bolhe in njihove bube potem skrite v stanovanju na toplem preživijo zimo.

Žuželke v naših krajih so dobro prilagojene na zimo in brez težav preživijo tudi precej stopinj pod ničlo.