Narava nam vsak dan znova ustvari nov čudež. Živalski ponočnjaki se ob prvih jutranjih sočnih žarkih skrijejo v svoja bivališča, na svetlobo pokukajo dnevne živali. Cvetlice zjutraj razprejo svoje cvetove, čebele pridno nabirajo cvetni prah. Voda neutrudno teče po bližnjem potoku. Gorski vršaci se lesketajo v svetlobi. Izmenjujeta se dan in noč. Dan za dnem … milijone in milijone let.
V predindustrijski dobi je imel človek majhen vpliv na naravo. Z razvojem je človek začel hitreje in intenzivneje črpati in krčiti naravne vire – vodo, prst in les.
To so redki, dragoceni ali znameniti naravni pojavi ter drugi vredni pojavi in sestavine narave, naravnih območij, ekosistemov, krajin in oblikovanih narav. To so geološki pojavi, minerali in fosili ter njihova nahajališča, kraški pojavi, jame, soteske, ledeniki, izviri, slapovi, brzice, jezera, barja, potoki, reke, morska obala, rastlinske in živalske vrste, življenjski prostori, ekosistemi, krajina in oblikovana narava …
Nekatera območja ali posamezni deli so zaradi svoje izjemnosti tudi zavarovana in jih zato še posebej skrbno varujemo.
S prizadevanji za ohranjanje narave so pojavili tudi zakonsko določeni ukrepi in usmeritve varstva narave. Namesto izraza naravna dediščina so v slovenski zakonodaji uvedli nov izraz naravna vrednota.
A kaj je tisto, kar je vredno zaščititi? Kaj je redko, dragoceno, najlepše?
Pri merilih vrednotenja upoštevamo izjemnost, tipičnost, kompleksno povezanost, ohranjenost, redkost, ekosistemsko pomembnost, pričevalsko pomembnost in/ali znanstveno-raziskovalno pomembnost.
Slovenija je dežela, polna naravnih biserov. Naravne vrednote obsegajo vso naravno dediščino na območju naše države.
Tako je na primer kamniti obraz Ajdovska deklice zabeležen kot antropomorfna skalna oblika v steni Prisojnika (Prisanka), Bohinjsko jezero največje stalno naravno jezero v Sloveniji , naravna vrednota si rastišča narcis na travnikih in pašnikih na južnih pobočjih Golice, Vrata pa značilna ledeniško preoblikovana alpska dolina.
Mnoge opise naravnih vrednost najdeš tudi v Triglavski zakladnici. Le pobrskaj malo po straneh!
Naravne vrednote oziroma naravno dediščino lahko razlikujemo glede na njihove lastnosti. Ločimo:
Na spletni strani: Naravovarstveni atlas najdeš interaktivni geografski informacijski sistem, ki prikazuje podatke o naravovarstveno pomembnih območjih Slovenije.
Namesto izraza naravna dediščina so v slovenski zakonodaji leta 1999 uvedli nov izraz naravna vrednota.
Učne enote, ki so objavljene na portalu Triglavska zakladnica, je mogoče povezati z različnimi učnimi načrti.
4. razred:
NIT:
DRU:
ŠPO:
5. razred:
NIT:
DRU:
ŠPO:
6. razred:
ŠPO:
NAR:
GEO:
7. razred:
NAR:
GEO:
ŠPO:
8. razred:
BIO:
GEO:
ŠPO:
9. razred:
BIO:
GEO:
ŠPO:
"Analiza, evalvacija in uskladitev vsebin Triglavske zakladnice s programi in učnimi načrti za osnovne šole je bila izvedena z zunanjim sodelavcem, dr. Iztokom Tomažičem, avtorjem številnih gradiv za osnovnošolske naravoslovne predmete in predavateljem didaktike na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani."
Biosferna območja so območja ekosistemov z bogato biotsko raznovrstnostjo. Namenjena so ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva.
V Sloveniji so bila do leta 2018 opredeljena štiri biosferna območja:
V okviru projekta Sodelovanje med Las-i: Približjamo Unescova biosferna območja prebivalcem smo pripravili zanimive vsebine, ki bogatijo našo Triglavsko zakladnico.
»Za vsebino je odgovoren Javni zavod Triglavski narodni park. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«