Ovčarji jo imenujejo tudi istrijanka, primorska ovca in tudi ovca surove volne, saj je njena volna groba in ima temne lise – pramene.
Istrska pramenka je razmeroma velika ovca z dolgimi in močnimi nogami. Zraste do 70 centimetrov v višino in svojo polno velikost doseže pri starosti treh do štirih let. Teža istrske pramenke se giblje med 60 in 75 kilogrami, samci lahko dosežejo tudi do 95 kg.
Na splošno so pramenke slabo poraščene z volno, po trebuhu in nogah so celo gole. Istrska pramenka ima ozko glavo s štrlečimi ušesi. Samci – ovni imajo dobro razvite rogove. Mladiče imajo enkrat na leto – spomladi, največkrat eno jagnje.
Učne enote, ki so objavljene na portalu Triglavska zakladnica, je mogoče povezati z različnimi učnimi načrti.
1. razred:
SPO:
2. razred:
SPO:
3. razred:
SPO:
5. razred:
NIT:
9. razred:
GEO:
"Analiza, evalvacija in uskladitev vsebin Triglavske zakladnice s programi in učnimi načrti za osnovne šole je bila izvedena z zunanjim sodelavcem, dr. Iztokom Tomažičem, avtorjem številnih gradiv za osnovnošolske naravoslovne predmete in predavateljem didaktike na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani."
Biosferna območja so območja ekosistemov z bogato biotsko raznovrstnostjo. Namenjena so ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva.
V Sloveniji so bila do leta 2018 opredeljena štiri biosferna območja:
V okviru projekta Sodelovanje med Las-i: Približjamo Unescova biosferna območja prebivalcem smo pripravili zanimive vsebine, ki bogatijo našo Triglavsko zakladnico.
»Za vsebino je odgovoren Javni zavod Triglavski narodni park. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«
Avtorica: Vida Rezar