Izvira kot Vela voda v gozdnatem hribovju pod Snežniško planoto, severno od vasi Klana na Hrvaškem in teče po ozki, gozdnati grapi proti severozahodu. Kot glavna vodna žila zbira vode s severnega dela flišnatih Brkinov, kraškega Snežniškega pogorja, Košansko-Slavinskega ravnika in Pivke. Po dobrih 50 km površinskega toka prvič ponikne v Mahorčičevi jami, se po dobrih 200 m spet pojavi na površju v Mali dolini, ponikne drugič pod naravnim mostom, se v slapu spusti v jezero v Veliki dolini in zadnjič vstopi v podzemlje pod Štefanjinim razglediščem. Po skrivnostni podzemni poti spet ugleda dnevno svetlobo v Italiji, v 35 km oddaljenih izvirih Timave.
Reka velja za največjo ponikalnico v Sloveniji. Zaradi precejšnjega nihanja njene gladine jo uvrščamo med izrazito hudourniške vode. Ob izdatnih pomladanskih in jesenskih padavinah pogosto prestopi bregove. Med največjimi poplavami, ki nastopijo približno vsakih petdeset let, se Reka v Škocjanskih jamah lahko dvigne tudi za več kot 100 m, voda lahko narašča do 9 m na uro, rečni pretok pa lahko presega 380 m³ na sekundo.
Preveri svoje znanje s pomočjo učnega lista o značilnostih reke Reke ter o življenju v in ob njej. Klikni TUKAJ.
Učne enote, ki so objavljene na portalu Triglavska zakladnica, je mogoče povezati z različnimi učnimi načrti.
4. razred:
DRU:
5. razred:
DRU:
6. razred:
GEO:
7. razred:
GEO:
8. razred:
GEO:
9. razred:
GEO:
"Analiza, evalvacija in uskladitev vsebin Triglavske zakladnice s programi in učnimi načrti za osnovne šole je bila izvedena z zunanjim sodelavcem, dr. Iztokom Tomažičem, avtorjem številnih gradiv za osnovnošolske naravoslovne predmete in predavateljem didaktike na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani."
Vsebino je omogočil
Biosferna območja so območja ekosistemov z bogato biotsko raznovrstnostjo. Namenjena so ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva.
V Sloveniji so bila do leta 2018 opredeljena štiri biosferna območja:
Biosferno območje Julijske Alpe
Biosferno območje Kras
Biosferno območje Kozjansko in Obsotelje
Biosferno območje Mura
V okviru projekta Sodelovanje med Las-i: Približjamo Unescova biosferna območja prebivalcem smo pripravili zanimive vsebine, ki bogatijo našo Triglavsko zakladnico.
»Za vsebino je odgovoren Javni zavod Triglavski narodni park. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«
Avtor: Park Škocjanske jame