Kaj je to Belajtnga?

Kaj je to Belajtnga?

Jamski praznik Škocjanskih jam

V jamah je trda tema. Rudarji in jamarji so si zato pomagali s svetilkami. Osvetljena jama pričara neverjetne prizore, ki jih je ustvarila narava. Belajtnga je jamski praznik Škocjanskih jam.

Beseda Belajtnga izvira iz nemške besede Beleuchtung, ki pomeni osvetlitev. Že predniki so pripravljali poseben jamski praznik, ko so jamo osvetlili s karbidnimi svetilkami in pričarali čudovit ambient. Po obisku jame so se poveselili na veselici.

Prvi jamski praznik z nemškim imenom Grottenfest so v Škocjanskih jamah organizirali že davnega leta 1886.

Tudi dandanes v Parku Škocjanske jame vsako leto zadnjo nedeljo v mesecu maju organizirajo prireditev, ki jo imenujejo Jamski praznik ali Belajtnga.

Od leta 2007 je to Dan parka Škocjanske jame.

Osrednji dogodek je sprehod skozi del Škocjanskih jam, ki je čarobno osvetljen s karbidovkami.

Praznovanje je mnogo več kot le ''dan odprtih vrat'' v Škocjanskih jamah. Na ta dan se družijo vsi, ki živijo in delujejo na območju parka Škocjanske jame. Prireditev poteka na območju vasi Matavun, Škocjan in Betanja. V vaseh postavijo mlaje, na stojnicah predstavljajo in prodajajo tradicionalne jedi in izdelke tukajšnjega biosfernega območja, na pokušino so tudi tradicionalne jedi. Poskrbijo za veselje, glasbo, ples in stare igre. Za otroke in druge udeležence organizirajo delavnice in pravljice ob ognjišču.

ALI VEŠ?

  1. Vsako leto 1. maja ima svoj ''dan odprtih vrat'' tudi Jama pod Babjim zobom na obronku Jelovice nad vasjo Bohinjska Bela v biosfernem območju Julijske Alpe.

 

Slovar

  • KARBIDNA SVETILKA ali KARBIDOVKA: svetilka, ki so jo pred uveljavitvijo čelnih električnih svetilk uporabljali rudarji in jamarji. Pri stiku kalcijevega karbida (posebna snov, podobna kamnu ali kamnitemu prahu) z vodo nastaja gorljiv plin acetilen, ki omogoča, da svetilka sveti.

Cilji učnega načrta

Kaj je to Belajtnga?

Učne enote, ki so objavljene na portalu Triglavska zakladnica, je mogoče povezati z različnimi učnimi načrti. 

 

4. razred:

DRU:

  • učenci spoznajo naravno in kulturno dediščino domačega kraja/ domače pokrajine in razumejo, zakaj moramo skrbeti zanjo
  • učenci razvijajo pozitiven odnos do naravne in kulturne dediščine

5.razred

DRU:

  • učenci razvijajo pozitiven odnos do naravne in kulturne dediščine

6. razred:

GEO:

  • učenci spoznavajo naravno in kulturno dediščino Slovenije ter pomen gibanja v naravi
  • učenci razvijajo pozitivna čustva do domovine, občutek pripadnosti svojemu narodu in državi ter ljubezen do njene naravne in kulturne dediščine

7. razred

GEO:

  • učenci poznajo pomen slovenske naravne in kulturne dediščine in čuti pokrajinsko pripadnost

 


8. razred

GEO:

  • učenci poznajo pomen slovenske naravne in kulturne dediščine in čutijo pokrajinsko pripadnost

 


9. razred:

GEO:

  • učenci poznajo pomen slovenske naravne in kulturne dediščine in čutijo pokrajinsko pripadnost

 

"Analiza, evalvacija in uskladitev vsebin Triglavske zakladnice s programi in učnimi načrti za osnovne šole je bila izvedena z zunanjim sodelavcem, dr. Iztokom Tomažičem, avtorjem številnih gradiv za osnovnošolske naravoslovne predmete in predavateljem didaktike na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani."

Vsebino je omogočil

Biosferna območja so območja ekosistemov z bogato biotsko raznovrstnostjo. Namenjena so ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva.

V Sloveniji so bila do leta 2018 opredeljena štiri biosferna območja:

  • Biosferno območje Julijske Alpe        

  • Biosferno območje Kras         

  • Biosferno območje Kozjansko in Obsotelje     

  • Biosferno območje Mura 

V okviru projekta Sodelovanje med Las-i: Približjamo Unescova biosferna območja prebivalcem smo pripravili zanimive vsebine, ki bogatijo našo Triglavsko zakladnico.

»Za vsebino je odgovoren Javni zavod Triglavski narodni park. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«

Fotografija

Foto arhiv Park Škocjanske jame