V sadovnjak lahko danes posadimo nizka drevesa, ki zelo hitro obrodijo. Vendar ta drevesa nimajo dolge življenjske dobe in so dostikrat neodporna na škodljivce. Ta drevesa tudi ne ustvarjajo dobrih pogojev za naselitev drugih vrst rastlin in živali, zato za take sadovnjake pravimo, da biotsko niso zelo pestri.
Takšni sadovnjaki so zanimiv in pomemben preplet naravne in kulturne dediščine, saj na Kozjanskem sooblikujejo značilno pokrajino. V njih rastejo nekatere zelo stare, tradicionalne sorte jablan, nekatere od njih so tudi zelo redke.
V sadovnjakih živi veliko ogroženih in zavarovanih vrst ptic. Mednje sodijo vijeglavka, zelena žolna, pivka, veliki skovik, pogorelček, čuk in rjavi srakoper. Zaradi njih so travniški sadovnjaki po tako imenovani Ptičji direktivi vključeni v območje Natura 2000.
Sadovnjaki, v katerih se dreves ne škropi s pesticidi, niso pomembni le kot življenjski prostor za ptice, ampak tudi za žuželke. Čebele so nujne, da oprašijo cvetoče jablane, hkrati pa so jablane zanje tudi zdrava paša. Pa še med je okusen in zdrav!
Jabolko iz visokodebelnega travniškega sadovnjaka je na Kozjanskem simbol varovanja narave. Domačini nadaljujejo tradicijo in ohranjajo dediščino prednikov. Jabolka in jablane so zelo pomembni za zdravo življenje ljudi in živali.
Jablane, jabolka in jabolčne dobrote
Praznovanje poteka drugi teden v oktobru. Privabi številne strokovnjake, razstavljavce in prodajalce, pa tudi številne domače in tuje kulturne skupine in umetnike.
Praznik kozjanskega jabolka se navadno prične s pohodom po kozjanskih sadovnjakih. Sledijo različne delavnice in predavanja ter odprtje razstave starih sort jabolk. Sobota in nedelja sta namenjeni sejemskemu dogajanju v starem srednjeveškem trgu Podsreda.
Osrednjo vlogo na stojnicah imajo ekološke kmetije iz zavarovanega in biosfernega območja Kozjansko-Obsotelje. Poskusite lahko različne stare sorte jabolk, jabolčni sok, jabolčni zavitek, jabolčne krhlje ter druge dobrote iz jabolk. Na predavanjih in delavnicah beseda teče o pridelovanju sadja na okolju prijazen in skladen način. Obrtniki ponujajo izdelke tradicionalne obrti. Za prijetno vzdušje poskrbijo okoliška društva in različne glasbene skupine.
Učne enote, ki so objavljene na portalu Triglavska zakladnica, je mogoče povezati z različnimi učnimi načrti.
1. razred:
SPO:
2. razred:
SPO:
3. razred:
SPO:
4. razred:
NIT:
DRU:
6. razred:
NAR:
GEO:
7. razred:
NAR:
GEO:
8. razred
GEO:
9. razred
GEO:
BIO:
Analiza, evalvacija in uskladitev vsebin Triglavske zakladnice s programi in učnimi načrti za osnovne šole je bila izvedena z zunanjim sodelavcem, dr. Iztokom Tomažičem, avtorjem številnih gradiv za osnovnošolske naravoslovne predmete in predavateljem didaktike na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani."
Biosferna območja so območja ekosistemov z bogato biotsko raznovrstnostjo. Namenjena so ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva.
V Sloveniji so bila do leta 2018 opredeljena štiri biosferna območja:
Biosferno območje Julijske Alpe
Biosferno območje Kras
Biosferno območje Kozjansko in Obsotelje
Biosferno območje Mura
V okviru projekta Sodelovanje med Las-i: Približjamo Unescova biosferna območja prebivalcem smo pripravili zanimive vsebine, ki bogatijo našo Triglavsko zakladnico.
»Za vsebino je odgovoren Javni zavod Triglavski narodni park. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«
Foto arhiv Kozjanski park