Infografike gozda

Infografike gozda

Gozd pokriva dve tretjini površine parka; dna dolin, strma pobočja in visoke planote.
Najbolj značilne drevesne vrste v Triglavskem narodnem parku so bukev, smreka in macesen. Predvsem smreka, macesen in rušje zbujajo predstavo o alpskem svetu, vendar so za Julijske Alpe značilni tudi toploljubni sestoji črnega gabra in malega jesena na južni strani parka.

V gorskem svetu Triglavskega narodnega parka uspevajo le vrste in osebki, ki se jim uspe podrediti ostrim razmeram. Na soški strani parka zgornja gozdna meja ne presega 1600 m nadmorske višine. Najvišje segajoča drevesna vrsta je bukev, ki ji ustreza podnebje z dovolj oblačnosti in padavin, a ne seže tako visoko kot na primer smreka in macesen. Naj kot zanimivost omenimo, da so bile planote pred pojavom fužinarstva porasle z bukovimi gozdovi. V notranjosti in na severu se v zgornjem pasu gozda bolj uveljavljata smreka in macesen, ki tvorita gozdno mejo na 1800 m nadmorske višine.

V okviru projekta GozdNega smo oblikovali infografike o podnebno odpornih gozdovih, negi gozda in aktivnem lastništvu. Namenjene so širši javnosti, predvsem pa bodočim lastnikom gozda

Gorski gozd

Nega gozda

Bodoči lastniki gozda