Z recikliranjem zmanjšujemo količino odpadkov, ki sicer zavzamejo dragocen prostor na odlagališčih, poleg tega pa zmanjšamo porabo naravnih surovin, ki jih sicer potrebujemo za izdelavo novih izdelkov. S tem tudi prihranimo vodo in energijo. Z recikliranjem torej pomembno prispevamo k zmanjševanju onesnaževanja in ohranjanju našega okolja.
Z ločevanjem začnemo že doma. Različne vrste odpadkov zbiramo ločeno in jih nato odložimo v primeren zabojnik pred hišo, ali pa jih odnesemo na najbližji ekološki otok ali v zbirni center.
V splošnem izbiramo med:
Že res, da je vse to narejeno iz celuloze - papirja, vendar ta vrsta odpadkov sodi med biološke odpadke, saj so razgradljivi.
Pusti robček zunaj na dežju in zabeleži koliko časa potrebuje za razgradnjo.
Tetrapak je sestavljen iz papirja (75%), polietilena (20%) in aluminija (5%). Zato ga namesto v papir odlagamo v zabojnik za embalažo.
Nekoč so ga izdelovali iz celuloze, danes pa je zaradi cenejših alternativ sestavljen iz plastike, zato spada med odpadno emabalažo.
Največkrat končajo med mešanimi odpadki. A če pozorno pogledaš, vidiš, da so sestavljene iz plastične palčke in bombažne čepice. Spada v koš za embalažo, saj se pri procesu bombažni del izpere. PAZI: če imaš 100% razgradljive palčke za ušesa, jih lahko odvržeš med biološke odpadke.
Res je, da so ogledalo, keramika in porcelan krhki kot steklo in se razletijo na 1000 koščkov, vendar vsebujejo primesi in zato sodijo med mešane odpadke.
Po nekaterih navedbah sodijo olupki citrusov med biološke odpadke, saj naj bi pospešili razgradnjo. Vendar je potrebno paziti, da so biološko pridelani in brez pesticidov.