Ob koncu junija nastopi poletje. Noč se začne zopet daljšati, dan pa krajšati. Čeprav se glede na uradni koledar poletje začne 21. junija, je po ljudskem koledarju najkrajša noč v letu med 23. in 24. junijem. To je kresna noč.
Pomagali so mu s kurjenjem kresov, spuščanjem gorečih koles po pobočju, včasih so celo skakali čez ogenj in živino gnali po žerjavici.
Na to noč naj bi čarobno moč imela tudi voda, ki naj bi zdravila številne tegobe.
To so ivanjščice, šentjanževke, kresničevje in praprot. Praprot so polagali po tleh po hiši in hlevu, zatikali so jo za okna in vrata in razporejali po njivah, da bi ljudi, živino in pridelek obvarovala pred ognjem, nevihtami in kačami. Verjeli so, da na praproti počiva sv. Janez Krstnik, ki goduje na ta dan in se ponoči ustavi pri hiši.
Kresna noč je s svojimi čari ena najbolj skrivnostnih in čarobnih noči v letu. Spremlja jo kar nekaj šeg in vraž.
Čarovnija deluje le, če seme v čevelj pade samo od sebe, ne da bi lastnik čevlja za to vedel. Praprotno seme so ljudje tudi sicer nosili v žepu ali všito v klobuk, krilo ali hlače, saj naj bi jih obvarovalo pred strelo in udarci.
Učne enote, ki so objavljene na portalu Triglavska zakladnica, je mogoče povezati z različnimi učnimi načrti.
4.razred
DRU:
5. razred:
DRU:
6. razred:
GEO:
ZG:
7. razred:
GEO:
8. razred:
GEO:
9. razred:
GEO:
"Analiza, evalvacija in uskladitev vsebin Triglavske zakladnice s programi in učnimi načrti za osnovne šole je bila izvedena z zunanjim sodelavcem, dr. Iztokom Tomažičem, avtorjem številnih gradiv za osnovnošolske naravoslovne predmete in predavateljem didaktike na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani."
Biosferna območja so območja ekosistemov z bogato biotsko raznovrstnostjo. Namenjena so ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva.
V Sloveniji so bila do leta 2018 opredeljena štiri biosferna območja:
V okviru projekta Sodelovanje med Las-i: Približjamo Unescova biosferna območja prebivalcem smo pripravili zanimive vsebine, ki bogatijo našo Triglavsko zakladnico.
»Za vsebino je odgovoren Javni zavod Triglavski narodni park. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«