Največji delež Triglavskega narodnega parka predstavlja gozd. Ta pokriva kar dve tretjini površine parka. Med strnjenimi gozdovi Triglavskega narodnega parka se skrivajo šotna barja. Voda je tista, ki kipari in oblikuje površje večinoma apnenčastega alpskega prostora. Tu najdemo tekoče vode in visokogorska jezera. Prav posebno barviti so spomladi visokogorski travniki, na njih se pasita gams in kozorog.
Tam, kjer se skalovje neprestano kruši, so melišča. Melišče nastane s kopičenjem kamnitega drobirja, ki zaradi mehaničnega preperevanja kamnin in nestabilnega zemljišča pada s sten. In seveda ne moremo mimo visokih skalnih sten. Najvišji grebeni se vzpnejo čez 2000 metrov nadmorske višine in nudijo življenjski prostor prav posebnim rastlinam in živalim, ki so prilagojene na res zelo ekstremne razmere.
Učne enote, ki so objavljene na portalu Triglavska zakladnica, je mogoče povezati z različnimi učnimi načrti.
3. razred:
SPO:
4. razred:
DRU: Vsebinski sklop – Ljudje v prostoru:
5. razred:
DRU: Vsebinski sklop – Ljudje v prostoru:
6. razred:
NAR:
9. razred:
GEO:
"Analiza, evalvacija in uskladitev vsebin Triglavske zakladnice s programi in učnimi načrti za osnovne šole je bila izvedena z zunanjim sodelavcem, dr. Iztokom Tomažičem, avtorjem številnih gradiv za osnovnošolske naravoslovne predmete in predavateljem didaktike na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani."
Biosferna območja so območja ekosistemov z bogato biotsko raznovrstnostjo. Namenjena so ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva.
V Sloveniji so bila do leta 2018 opredeljena štiri biosferna območja:
V okviru projekta Sodelovanje med Las-i: Približjamo Unescova biosferna območja prebivalcem smo pripravili zanimive vsebine, ki bogatijo našo Triglavsko zakladnico.
»Za vsebino je odgovoren Javni zavod Triglavski narodni park. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«