Na v zid zložene kupe kamenja največkrat naletimo na Krasu in v Istri. A te najdemo tudi v naših Alpah. Postavljanje zidov, ograj in stavb iz kamenja, pri katerem ne uporabimo veziva, imenujemo suha gradnja.
Vir: Pixabay
Najbolj enostavno je uporabiti kamen, pridobljen s čiščenjem neposredne okolice, in ga zložiti v kupe. S pobiranjem in uporabo kamenja se na eni strani poskrbi za urejenost in čistočo zemljišč, pridobijo se obdelovalne površine, na drugi strani se gradijo kamnite strukture in objekti.
Alpski prostor ima omejene količine površin, ki so po naravnih danostih primerne za obdelavo oziroma za kmetijsko rabo. Za poselitev in preživetje na takem območju je nujno prilagajanje na značilnosti pokrajine. Eden od načinov prilagajanja je izraba višje ležečih zemljišč na planinah za potrebe živinoreje – pašo in košnjo. Drugi primer prilagajanja okolju je suhozidna gradnja.
Načini gradnje se razlikujejo od naselja do naselja ter so na Krasu in v alpskem prostoru različni. Naši predniki so številna polja, travnike in druge površine očistili kamenja in nato s suhozidno tehniko spretno zgradili raznovrstne zidove in druge strukture.
Zidovi služijo oziroma so služili ograjevanju obdelovalnih in pašnih površin, razmejevanju, zaščiti, podpori, utrjevanju, izravnavi zemljišč …
V zadnjih desetletjih so bili takšni zidovi in druge strukture zaradi spremenjenega načina življenja, razvoja tehnike in tehnologije ter upada kmetijske dejavnosti prepuščeni propadanju, saj nihče več ne skrbi za njihovo vzdrževanje.
Učne enote, ki so objavljene na portalu Triglavska zakladnica, je mogoče povezati z različnimi učnimi načrti.
1. razred:
SPO:
2. razred:
SPO:
3. razred:
SPO:
4. razred:
NIT:
6. razred:
NAR:
7. razred:
NAR:
9. razred:
BIO:
"Analiza, evalvacija in uskladitev vsebin Triglavske zakladnice s programi in učnimi načrti za osnovne šole je bila izvedena z zunanjim sodelavcem, dr. Iztokom Tomažičem, avtorjem številnih gradiv za osnovnošolske naravoslovne predmete in predavateljem didaktike na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani."
Biosferna območja so območja ekosistemov z bogato biotsko raznovrstnostjo. Namenjena so ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva.
V Sloveniji so bila do leta 2018 opredeljena štiri biosferna območja:
V okviru projekta Sodelovanje med Las-i: Približjamo Unescova biosferna območja prebivalcem smo pripravili zanimive vsebine, ki bogatijo našo Triglavsko zakladnico.
»Za vsebino je odgovoren Javni zavod Triglavski narodni park. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«