Suhe zidove je zanimivo opazovati. Od daleč delujejo kot nekakšne kamnite prepreke brez življenja. A vsak suhozid ima svojo mikroklimo ter svoje rastlinske in živalske stanovalce.
Vir: Pixbay
Kamni se zaradi lastne teže in pravilne postavitve vežejo kar med seboj. Suhi zidovi imajo svojo mikroklimo. To pomeni, da so razmere za življenje na in v zidu lahko povsem drugačne od bližnje okolice. Pogoji se lahko razlikujejo že na enem samem zidu. Na vlago in temperaturo močno vpliva to, kako je zid obrnjen, bolj so izpostavljeni kot njihova okolica, sonce jih prej segreje, sneg na njih hitreje skopni in podobno.
Podlaga suhih zidov je zelo prepustna za vodo, zato morajo biti rastline, ki na njih uspevajo, prilagojene na pomanjkanje hranil, na pomanjkanje vode ter na izpostavljenost različnim vremenskim razmeram. Najbolje so se prilagodile nekatere praprotnice, mahovi, sukulente oziroma sočnice in nekatere enoletnice.
Lukenj v zidovih ne zapolnjujejo le rastline. V njih se nekatere živali skrivajo pred plenilci, spet drugim kamenje služi kot odličen zaklon za lov. Zaradi razmer, ki jih zid ponuja, nekateri plazilci tu odlagajo jajca. Na dnu zidu je namreč bolj vlažno, hkrati se kamenje hitro ogreje in zadržuje toploto, kar je za jajca ugodno.
Na suhih zidovih lahko naletite na slepca, zelenca, črnico, navadnega goža, belouško, smokuljo, modrasa ter pozidno in črnopikčasto (samo na Primorskem) kuščarico. V razpokah in odprtinah suhih zidov svoj prostor najdejo tudi ose, čebele in mravlje.
Veter ali živali s svojimi iztrebki v špranje prinesejo tudi semena rastlin, ki ob ugodnih pogojih vzklijejo. Marsikje zidove prepleta grmovje ali celo drevesa, ki rahljajo strukturo.
Vir: Pixbay
Prav hitro zaraščanje z grmovjem in vraščanje dreves ob zidovih je povzročilo, da so se suhi zidovi marsikje poškodovali ali porušili. Z zaraščanjem terena se je razmnožila tudi divjad, zlasti divji prašiči, ki so s kopanjem v zidovih naredili prehode.
Mnogo lepih posnetkov suhih zidov in veliko podatkov o pomenu kamna na Krasu najdeš v dokumentarni oddaji RTV Slovenija: Zazidan kamen Krasa
Učne enote, ki so objavljene na portalu Triglavska zakladnica, je mogoče povezati z različnimi učnimi načrti.
1. razred:
SPO:
2. razred:
SPO:
3. razred:
SPO:
4. razred:
NIT:
6. razred:
NAR:
7. razred:
NAR:
9. razred:
BIO:
"Analiza, evalvacija in uskladitev vsebin Triglavske zakladnice s programi in učnimi načrti za osnovne šole je bila izvedena z zunanjim sodelavcem, dr. Iztokom Tomažičem, avtorjem številnih gradiv za osnovnošolske naravoslovne predmete in predavateljem didaktike na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani."
Biosferna območja so območja ekosistemov z bogato biotsko raznovrstnostjo. Namenjena so ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva.
V Sloveniji so bila do leta 2018 opredeljena štiri biosferna območja:
V okviru projekta Sodelovanje med Las-i: Približjamo Unescova biosferna območja prebivalcem smo pripravili zanimive vsebine, ki bogatijo našo Triglavsko zakladnico.
»Za vsebino je odgovoren Javni zavod Triglavski narodni park. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«