Čebele hrano najdejo na medovitih rastlinah.
To so tiste rastline, ki so bogate z medičino, cvetnim prahom in mano. S svojimi raznovrstnimi barvami in vonji te rastline privabljajo čebele in druge žuželke, kot so metulji in čmrlji. Zagotavljajo hrano žuželkam in hkrati poskrbijo za svoj obstanek.
Rastline skozi svoje cvetove izločajo sladko tekočino, ki jo imenujemo medičina ali nektar. Vsak cvet vsebuje tudi cvetni prah ali pelod, ki nastaja v prašnikih. Ker ga čebele potrebujejo za svojo prehrano, ga tudi nabirajo.
Med nabiranjem cvetnega prahu, medičine in mane čebele hkrati poskrbijo še za opraševanje rastlin. Ob obiskovanju cvetov se pelod oprime čebeljih dlačic, čebela pa ga nato prenaša s cveta na cvet. Čebele poskrbijo za prenos peloda ali cvetnega prahu na brazdo pestiča druge rastline iste vrste in s tem bistveno vplivajo na pridelavo plodov oziroma semen, s katerimi se rastlina razmnožuje. Plodovi so seveda tudi hrana številnim živalim.
Medovite rastline najpogosteje najdemo na travnikih (cvetlice, trave … ), v gozdovih (lipa, javor, kostanj, akacija …), na poljih (ajda, oljna ogrščica, sončnica, detelja …) in na domačih vrtovih (kumare, paradižnik, fižol, buče …). Čebele oprašujejo poljščine, sadna drevesa, začimbnice in dišavnice in druge rastline, ki so bistven del človeške prehrane. Oprašujejo tudi krmne rastline, s katerimi se hranijo živali, ki jih človek redi za svojo prehrano - mleko in mlečne izdelke, jajca in meso.
Človek v svoji prehrani že tisočletja kot sladilo in dodatek jedem uporablja med. Poleg medu uporabljamo tudi druge čebelje pridelke: cvetni prah, propolis, matični mleček in čebelji vosek. Čebelje pridelke uporabljamo tudi v zdravstvene in terapevtske namene, zelo razširjeni so tudi v kozmetiki.
Učne enote, ki so objavljene na portalu Triglavska zakladnica, je mogoče povezati z različnimi učnimi načrti.
1. razred:
SPO:
2. razred:
SPO:
3. razred:
SPO:
4. razred:
NIT:
6. razred:
NAR:
7. razred:
NAR:
"Analiza, evalvacija in uskladitev vsebin Triglavske zakladnice s programi in učnimi načrti za osnovne šole je bila izvedena z zunanjim sodelavcem, dr. Iztokom Tomažičem, avtorjem številnih gradiv za osnovnošolske naravoslovne predmete in predavateljem didaktike na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani."
Biosferna območja so območja ekosistemov z bogato biotsko raznovrstnostjo. Namenjena so ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva.
V Sloveniji so bila do leta 2018 opredeljena štiri biosferna območja:
V okviru projekta Sodelovanje med Las-i: Približjamo Unescova biosferna območja prebivalcem smo pripravili zanimive vsebine, ki bogatijo našo Triglavsko zakladnico.
»Za vsebino je odgovoren Javni zavod Triglavski narodni park. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«