Biosferno območje Julijske Alpe obsega skoraj 200.000 hektarjev. To je skoraj desetina slovenskega ozemlja, ki se razteza čez 10 slovenskih občin: Bled, Bohinj, Bovec, Gorje, Jesenice, Kobarid, Kranjska Gora, Radovljica, Tolmin in Žirovnica.
Osrednji in robni del območja obsega Triglavski narodni park, prehodni del pa širše območje Julijski Alp.
Julijske Alpe so dom mnogim živalskim in rastlinskih vrstam. Namen biosfernega rezervata je uskladiti varovanje naravne in kulturne dediščine s trajnostno, vzdržno rabo virov v vseh gospodarskih panogah od kmetijstva, gozdarstva, ribištva, sirarstva in turizma do upravljanja z vodami in drugimi naravnimi viri.
Ali veš, da naravne in kulturne bisere severozahodnega dela Slovenije vsako leto obišče več kot 650.000 ljudi? Ena od osrednjih gospodarskih panog na tem območju je ravno turizem. Ker je večji del območja tudi zakonsko zavarovan (Triglavski narodni park), velik izziv predstavlja ravno gibanje obiskovalcev. Zato je poudarek na uvajanju trajnostnega razvoja na področju turizma, kmetijstva in mobilnosti.
Učne enote, ki so objavljene na portalu Triglavska zakladnica, je mogoče povezati z različnimi učnimi načrti.
1. razred:
SPO:
2. razred:
SPO:
3. razred:
SPO:
4. razred:
NIT:
5. razred:
NIT:
DRU:
6. razred:
NAR: razvijanje stališč in odnosov:
GEO:
7. razred:
NAR: razvijanje stališč in odnosov:
GEO:
8. razred:
BIO:
GEO:
9. razred:
BIO:
GEO:
"Analiza, evalvacija in uskladitev vsebin Triglavske zakladnice s programi in učnimi načrti za osnovne šole je bila izvedena z zunanjim sodelavcem, dr. Iztokom Tomažičem, avtorjem številnih gradiv za osnovnošolske naravoslovne predmete in predavateljem didaktike na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani."
Biosferna območja so območja ekosistemov z bogato biotsko raznovrstnostjo. Namenjena so ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva.
V Sloveniji so bila do leta 2018 opredeljena štiri biosferna območja:
V okviru projekta Sodelovanje med Las-i: Približjamo Unescova biosferna območja prebivalcem smo pripravili zanimive vsebine, ki bogatijo našo Triglavsko zakladnico.
»Za vsebino je odgovoren Javni zavod Triglavski narodni park. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.«